BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
İletişim Fakültesi
Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü

 

Festivallere Verilen Destekler

Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü düzenli olarak gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası önemli film festivallerine destek vermektedir. Festival kurullarında görev alan bölüm akademik kadrosu sayesinde, öğrenciler de festival süreçlerine dahil olmakta, ders kapsamlarında filmleri izlemeye gitmekte ve festivalde çeşitli görevler almaktadırlar. Böylelikle festival ortamında sinema dünyasından birçok farklı insanla tanışma imkânı edinmektedirler.

Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hale Künüçen, Uçan Süpürge Film Festivali, Rofife Film Festivali, MEB Liselerarası Kısa Film Festivali, Kısa-ca Öğrenci Filmleri Festival, Van İpekyolu Kısa Film Festivali, İnönü Üniversitesi Kısa Film Yarışması gibi önemli festivallere büyük jüri olarak katkı sağlamaktadır. Seçici kurullarda, danışma kurullarında görev almaktadır. Bölüm, tüm bu festivallere paydaşlık yapmaktadır. 

Radyo, Televizyon ve Sinema Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nihan Gider Işıkman uzun yıllardır Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Danışma Kurulu Üyeliği ve jüri üyeliği yapmaktadır. Aynı zamanda Rofife Film Festivali’nde büyük jüri olarak yer almıştır.

Geçmiş yıllarda Rofife Film Festivali, Radyo, Televizyon ve Sinema Bölüm’ü ev sahipliğinde Başkent Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiştir. Gösterimlerin yanı sıra ünlü yönetmenler, ünlü oyuncularla, sinema yazarlarıyla söyleşiler kampüste gerçekleşmiş, öğrencilerimiz bu festivale yüksek katılım sağlamıştır.

Akbank Film Festivali’ne her yıl destek sağlanmakta ve gösterimleri kampüsümüzde gerçekleşmektedir.